RÓLUNK
Az Ekecs-Apácaszakállasi Szociális Ellátóközpont (2024. január 31-ig: Gyermekek és Felnőttek Szociális Ottona Ekecs-Apácaszakállas) a Nagyszombati Önkormányzati Kerület (TTSK) költségvetési szervezete, amelyet 2024. február 1-jén hoztak létre.
Az intézmény története 1953-ban kezdődött, amikor a Csehszlovák állam az Apácaszakállason található, 19. század második harmadából származó későklasszicista kastélyt a Gyermekápolási Intézet céljaira jelölte ki. A kastélyt egy 6,8 hektáros parkerdő veszi körül. A mentálisan sérült gyermekek gondozását szerzetesnővérek végezték. Az intézet vegyes korosztályú lakóinak életkori határa és befogadóképessége fokozatosan nőtt, ezért az 1980-as években átalakítások kezdődtek és új épület is épült. 1984-ben a szerzetesnővérek elhagyták az intézményt, azóta a gondozást helyi vagy környékbeli alkalmazottak végzik. Az egészségügyi és nevelési részleg (ma szociális rehabilitáció) folyamatosan bővült a szolgáltatások minőségének és a lakók életminőségének javítása érdekében. Az intézmény férőhelye 66 főre csökkent. 1991-ben az intézmény önáló jogi személlyé vált és felvette a „otthon” megnevezést. 2004-ben, amikor a Nagyszombati Kerület Önkormányzat fenntartása alá került, az intézmény neve Gyermekek és Felnőttek Szociális Otthona Ekecs-Apácaszakállas lett.
A Nagyszombati Kerület Önkormányzat vezetése és az otthon irányítása új megoldásokat keresett az otthon lakóina életminősége javítása érdekében. A fenntartó öt telket vásárolt Ekecsen és Nyárasdon. Ennek köszönhetően minden szükséges terület rendelkezésre állt új lakóegységek (épületek) építéséhez, ahol a lakhatás közösségi formában biztosítható. 2021–2023 között 10 új családi ház épült szociális szolgáltatások céljaira. Ezekből 5 telken 10 épület létesült: egy épület specializált intézményként, egy másik pedig támogatott lakhatásként működik. Az új lakóegységek elhelyezkedése: Ekecsen – 3 egység, Apácaszakállason – 1 egység, Nyárasdon – 1 egység.
Az intézmény egész éves bentlakásos szociális szolgáltatást nyújt specializált intézményben (a szociális szolgáltatásokról szóló törvény 39. §-a alapján) és támogatott lakhatás keretében (34. § alapján), határozatlan időtartamra.
A szolgáltatások tartalma szükséges gondozás, családi házakban biztosított lakhatás, étkezés, alapvető szociális tanácsadás, munkaterápia, szociális rehabilitáció, szabadidős tevékenységek 60 fő (30+30) lakó számára, akik különféle mentális zavarokkal, viselkedési problémákkal, érzékszervi fogyatékossággal vagy ezek kombinációjával élnek.
A szociális szolgáltatások célja, hogy a hagyományos, intézményi ellátás jellege jelentősen átalakuljon közösségi alapú szociális szolgáltatássá. Ez többek között a munkatársak továbbképzésével, hasonló intézményekkel való együttműködéssel, a lakók családjaival való együttműködés és a szolgáltatások hétköznapi élethez való igazítása révén valósul meg.
Célunk:
- a lakók beilleszkedésének támogatása a természetes környezetükbe,
- a régióban hiányzó szociális szolgáltatások pótlása,
- a szolgáltatások a lakók egyéni igényeihez igazítása,
- az elérhető lehetőségekre való kapcsolódás és azok hatékony kihasználása.
Olyan szolgáltatásokat szeretnénk nyújtani, amelyek megfelelnek a törvénben előírt minőségi követelményeknek, ugyanakkor figyelembe veszik a lakók személyes elégedettségét is. Számunkra a lakó partner, véleménye pedig fontos.
Küldetésünk olyan szociális szolgáltatások nyújtása, amelyek megfelelnek a szociális szolgáltatásokról szóló törvény előírásainak és a Nagyszombati Önkormányzati Kerület szociális politikájának részét képezik.
Jövőképünk, hogy a lakók hasznosnak és megbecsültnek érezzék magukat, megtalálják életük értelmét. Ezt úgy kívánjuk elérni, hogy támogatjuk őket, tanítjuk őket és a közösségen belül keresünk számukra érvényesülési lehetőségeket.